Egipatska pijaca zaÄina u Istanbulu
ÄŒuvena „Misir ÄarÅ¡ija“ jedno je od najmirisnijih i „najukusnijih“ mesta u Istanbulu, koje se slobodno i Å¡aljivo (ali istinito) može nazvati i „MIRIS ÄarÅ¡ija“. Sa punim razlogom jer kada u nju uÄ‘ete, ova igra slova postaje potpuno jasna.
Nekada davno, zaÄini su po vrednosti bili ravni zlatu pa ne Äudi Å¡to je svojevrsna „opÄinjenost“ mirisnim biljkama i raznobojnim prahovima opstala i do danaÅ¡njih dana. Jer, bez zaÄina jela ne bi bila ono Å¡to jesu. ÄŒesto baÅ¡ od zaÄina i zavise pa su ovi sitni „prstohvati“ priliÄno moćni i važni.
„Misir ÄarÅ¡ija“ izgraÄ‘ena je joÅ¡ davne 1660. godine sa ciljem da se trgovinom prikupe sredstva za izgradnju „Jeni džamije“ (u prevodu sa turskog – „Nova džamija). U vreme Vizantije ovde je takoÄ‘e bila pijaca na kojoj su glavni trgovci bili Äenovljani i Mleci, a u vreme Osmanlija se ovde mahom prodavala roba iz Egipta pa je tako ÄarÅ¡ija i dobila ime „Misir ÄarÅ¡ija“, budući da je Misir bio nekadaÅ¡nji naziv za Egipat. Pijaca se nalazi u delu grada koji se zove Eminonu, nekih 200 metara od železniÄke stanice Sirkedži, Äuvene po tome Å¡to je poslednja stanica Orijent Expresa. U blizini pijace je i Äuveni Galata most, „dom“ istambulskih ribolovaca.
Pijaca je izgraÄ‘ena po nalogu sultanije Turhan, majke sultana Mehmeta IV, i danas je druga po veliÄini pokrivena pijaca u Istambulu, odmah posle najpoznatije „Kapali ÄarÅ¡ije“. Pijaca je izgraÄ‘ena u obliku naopakog slova L i ima oko 100 dućana sa najraznovrsnijom robom. Poslednji put je restaurirana 1943. godine i tada su nekadaÅ¡nje drvene tezge zamenjene modernim izlozima. Neki danas žale zbog toga Å¡to su drvene tezge nestale, jer duh starina iz drveta i miris zaÄina nekako idu zajedno, ali modernizacija ÄarÅ¡ije je donela i svoje prednosti u vidu veće ponude i raznovrsnosti boja.
Izvor: TT-Group.net
Pijaca je pokrivena kupolama od olova i ima 6 kapija Å¡to omugućava ulaz sa razliÄitih strana. Glavni ulaz je na jugozapadu i gleda na „Jeni džamiju“. A kada se uÄ‘e, sva Äula ožive!
Mirisi se meÅ¡aju dok oÄi pokuÅ¡avaju da shvate i obuhvate boje koje se „prelivaju“ i meÅ¡aju u jedinstvenu paletu koja i „miriÅ¡e“ i ima ukus.
Prosto, ova ÄarÅ¡ija se mora doživeti svim Äulima, jer ni jedna fotografija ne može doÄarati sve te arome koje se „sudaraju“ u vazduhu. Poput scena iz crtanih filmova, ovde ćete se osetiti baÅ¡ kao i oni likovi koji „polete“ nosem ka razliÄitim proizvodima, od zaÄina do slatkiÅ¡a.
Jer, na „Egipatskoj pijaci“ se ne prodaju samo zaÄini, već i Äajevi, lekovito bilje, slatkiÅ¡i (mmmm, rahat lokum, baklave i turske Ä‘akonije…), suvo voće, razliÄite pikantne grickalice i oraÅ¡asti plodovi, proizvodi za kozmetiku i orijentalni mirisi kao i razliÄiti suveniri o Turskoj i Istambulu poput nargila ili prelepih Å¡oljica za kafu i Äaj.
Jer, ova ÄarÅ¡ija je jedno od omiljenih mesta za turiste pa mudri trgovci to koriste na svaki mogući naÄin. Zbog toga ovde treba biti jako obazriv jer Äesto cene koje vidite i nisu baÅ¡ realne cene pa ako biste sve plaćali po njima, jako biste brzo ostali praznog novÄanika. U prevodu, skupo je pa je cenjkanje poželjno, da ne kažemo obavezno. Kao Å¡to se mora voditi raÄuna i Å¡ta se kupuje, da se proba i dobro pogleda jer sva tako popularna mesta na kojima se prodaje hrana nose sa sobom i odreÄ‘ene vrste rizika.
Ovde se kupuje u gramima i na meru, a ponuda je neverovatna. Svaki proizvod imate u viÅ¡e verzija, ako ne u istoj radnji, a onda odmah do nje ili preko puta pa ponekad vrat ume da zaboli od okretanja na sve strane. PreporuÄujemo vam da ovde kupite Äaj od ružinih pupoljaka i na taj naÄin sebi „kupite“ malo orijentalnog luksuza koji, ako je joÅ¡ poslužen u autentiÄnoj Å¡oljici, zaista predstavlja uživanje za sva Äula.
Ipak, kako su cene na ovoj pijaci zaista visoke, a Äesto stranci ne umeju da se izbore sa trgovcima za pravu cenu, ovaj bazar je viÅ¡e za obilazak i Äulni užitak bez vaÄ‘enja novÄanika. Jer proizvode iz „Misir ÄarÅ¡ije“, poput pistaća, suÅ¡enog voća, urmi, Äajeva, alvi i ratluka možete naći i u drugim delovima grada, ali po znatno povoljnijim cenama. „Misir ÄarÅ¡ija“ je turistiÄka atrakcija pa to, naravno, sa sobom nosi i svoju cenu. Imajte to na umu kada u nju uÄ‘ete.
Neke od najboljih radnji na ovom bazaru, koje vam preporuÄujemo su Malatya Pazari, Cankurtaran Gida i ArifoÄŸlu u kojima možete naći odliÄan izbor suvog voća, oraÅ¡astih plodova, slatkiÅ¡a i prirodnih kozmetiÄkih „đakonija“.
A evo i nekih saveta kako kupovati ovde, ako se za kupovinu ipak odluÄite, uprkos visokim cenama. Kupujte proizvode u vakuumiranim kesama ili tražite da vam kupljenu robu tako upakuju jer je to moguće, obavezno probajte to Å¡to kupujete, plaćajte u lokalnoj valuti – turskim Lirama – jer nuÄ‘enje Evra ukazuje da niste spremni za trgovinu i da se ne razumete u obiÄaje pa će vam to biti adekvatno i „naplaćeno“.