Drago kamenje koje leÄi
Rubini, safiri, smaragdi, topazi, dijamanti – svi se divimo njihovoj Äudesnoj lepoti Ali, ako je verovati nekim svedoÄanstvima, drago kamenje nije samo lepo, nego poseduje i izvesna “magijska” svojstva, a posebno sposobnost da isceljuje neke bolesti.
Ako upitate nekog mineraloga ili juvelira kakva je razlika izmeÄ‘u obiÄnog i dragog kamena, on neće moći lako da vam odgovori: tvrdoća, prozirnost i raskoÅ¡nost boja i danas viÅ¡e nisu nauÄni kriterijumi. Granice postaju fluidne mada je do pre nekoliko godina skala tvrdoće od jedan do deset važila kao jasna polazna taÄka.
Pri skali tvrdoće od 5,5 govorilo se o poludragom kamenju, na primer, opala, a za jedan stepen tvrÄ‘i je – gorski kristal. Tek kod stepena tvrdoće osam, mineral je važio kao “pravi dragi kamen”, na primer smaragd ili topaz, a stepen tvrdoće devet imaju rubin i safir. Na vrhu vrednosne skale usamljeno briljira dijamant najtvrÄ‘i mineral koga je priroda stvorila. Uprkost tome, i najtvrÄ‘i dragi kamen može da bude razoren vatrom, jer se sastoji od Äistog ugljenika.
Zamolimo li sada nekog hemiÄara za njegovu definiciju dragog kamenja, odovor će biti jezgrovit: drago kamenje je gotovo iskljuÄivo anorganskog porekla (za razliku od ćilibara, bisera i korala) i nastalo je hemijskim sjedinjavanjem minerala u Zemljinoj kori. Svaki od tih minerala ima sopstvenu kristalnu strukturu, trigonalnu, heksagonalnu ili kubnu. Najvažniji preduslovi za najstajanje nekog dragog kamena su visoka temperatura i orgomni pritisak u unutraÅ¡njosti Zemlje.
MagiÄna svojstav dragog kamenja
Ali, ostavimo po strani suve nauÄne Äinjenice – na kraju krajeva, dragi kamen nije samo parÄe minerala. Upitajmo radije žene koje odreÄ‘eni kamen nose Äesto, ili uvek, i Å¡ta za njih znaÄi taj ukrasni predmet?
Ako neko oÄekuje istovetan odgovor, iznenadiće se kad Äuje da su motivi razliÄiti, mada svi imaju veze sa osećajnošću i intuicijom.
“Kamen mi se odmah obratio, Äim sam ga ugledala u vitrini”, “Verujem da taj kamen korespondira sa neÄim u mome biću”, “On je moj talisman, koji me Å¡titi”, najÄešće su tvrdnje.
Nema sumnje, kad neki dragi kamen procenjujete ne samo po njegovoj veliÄini, tvrdoći i obraÄ‘enosti, nego i prema njegovim “Äulnim svojstvima”, onda on zadobija sasvim nove dimenzije. Možda će to donekle objasniti zaÅ¡to je tokom ljudske istorije oko sticanja prava svojine nad slavnim draguljima bilo proliveno viÅ¡e krvi nego zbog osvajanja lepih žena.
Nameće se pitanje: da li drago kamenje zaista vrši neki uticaj na osobu koja ga nosi?
Naravno, nije nikakva novost da neka skupocena ogrlica ili prsten, koji kod posmatraÄa sa strane izazivaju “bolesnu zavist”, u znatnoj meri povećavaju osećaj sopstvene vrednosti kod žene koja ih nosi. ÄŒak i muÅ¡karci, u nastojanju da poboljÅ¡aju svoj “imidž”, vole da im na prstima svetlucaju visokokaratni dijamanti.
Međutim, kad govorimo o uticaju dragog kamenja na nosioca, mi pod tim podrazumevamo nešto daleko suptilnije:
treptaje i zraÄenja specijalne vrste.Grubo satkano Äovekovo telo, doduÅ¡e, ne reaguje na ta fina zraÄenja, ali – prema predanju mistiÄkog uÄenja o dragom kamenju – to Äini ljudska aura, “astralno telo”.
Sve do pre nekoliko godina postojanje te nevidljive aure bilo je sporno, mada su neke specijalno obdarene osobe tvrdile da mogu videti auru svoje ljudske sabraće. U meÄ‘uvremenu je stvorena i jedna specijalna fotografska metoda Äijom se primenom mogu naÄiniti vidljivim viÅ¡ebojni svetlosni lukovi kojim telo zraÄi.
Na tu auru, tako tvrde mistiÄari dragog kamenja i njihovi vernici, deluju fini treptaji i zraÄenja. A ono Å¡to se odvija u auri utiÄe na Äovekovu psihu i fiziÄko telo. Dolazi do harmonije i osećanja ugodnosti, pa Äak i imunoloÅ¡ki sistem biva pri tome ojaÄan. Optimalna dejstva nemoguće je masovno postići samo onda kada su treptaji i zraÄenja dragog kamena maksimalno sinhronizovani sa onima kod samog nosioca.
Isceliteljske moći dragog kamenja
I mistiÄari priznaju da izbor pravog kamena nije problem koji se može brzo i jednostavno reÅ¡iti uz pomoć priruÄne komparativne tabele o tvrdoći kamena i navoÄ‘enja roÄ‘endana njegovog vlasnika. Za to je potreban istinski poznavalac plemenitih minerala, koji će, kao neki iskusni braÄni navodadžija, intuitivno shvatiti koji kamen kome odgovara.
Danas je to znanje o Äudesnom dejstvu dragog kamenja ponajviÅ¡e raÅ¡ireno kod Indijaca i TajlanÄ‘ana, ali i kod nekih plemena ameriÄkih Indijanaca.
PriÄe o navodno Äudotvorni mineralima,koji ljude oslobaÄ‘aju od fiziÄkih tegoba, prenose se već stolećima s kolena na koleno. ÄŒak i ako veći deo to ga predstavlja preterivanje ili Äak spada u carstvo legende – takvi izveÅ¡taji ne mogu se tek tako odbaciti sve dok ima nauÄnika koji se tim problemom ozbiljno bave. U Kalkuti, na primer, postoji veliki medicinski institut za terapiju dragim kamenjem, koji poseduje bogat izbor dragog kamenja i primenjuje ga u isceliteljske svrhe.
U Evropi se održav sve veći broj seminara s teorijskom nastavom praktiÄnom obukom. PonajviÅ¡e se koristi gorski kamen (biljur), relativno jeftin dragi kamen heksagonalnog (Å¡estougaonog) oblika i jasne prozirnosti nekog planinskog izvora. U celini uzeto, za isceliteljske svrhe koristi se prvenstveno manje tvrdo i ne odveć skupo drago kamenje. Pri tome obiÄno ne igra nikakvu ulogu da li je kamen izbruÅ¡en ili ne.
Prilikom terapije, kamenje se polaže na pacijenta koji leži opružen. Najvažnije taÄke za polaganje su takozvane Äakre – prema starom indijskom uÄenju one taÄke na ljudskom telu gde životna snaga biva preuzimana i gde je osetljivost na spoljne uticaje najsnažnije izražena. Najvažnije Äakre nalaze se u korenu nosa, izmeÄ‘u oÄiju, na solarnom pleksusu (spletu živaca iznad pupka), i direktno iznad srca.
Pored gorskog kristala, ponajviše se koriste lapis lazuli (lazurit), nalahit i tirkiz: interesantno je napomenuti da su u starom Egiptu upravo to bili dragi kamenovi koji su umetani u pozlaćene oplate mumija.
Jedinstveni žad (nefrit)
Jednu potpuno drukÄiju vrstu neobiÄnog isceljenja mogu da dožive osobe koje na svome telu godinama neprekidno nose neki odreÄ‘eni dragi kamen. Pri tome se, navodno, izmeÄ‘u Äoveka i kamena uspostavlja jedna specifiÄna povezanost. U tom smislu ima mnoÅ¡tvo izveÅ¡taja o žadu i opalu, koji kod teÅ¡kog oboljenja njihovog nosioca mogu da zadobiju tamnu boju i potpuno izgube svoj sjaj. Ponekad do toga dolazi pre nego Å¡to bolest izbije. Zato mnoge Kineskinje bez oklevanja trÄe lekaru Äim njihova narukvica od žada poprimi drukÄiju boju.
Mineralozi imaju za taj fenomen nauÄno objaÅ¡njenje: telesni znoj bolesnog Äoveka ima drukÄiji hemijski sastav od znoja zdravog. Kamen, koga bolesna osoba stalno drži na svojoj koži, reaguje na to. Zabeleženi su Äak i sluÄajevi samorazaranja: jednog bolesnika probudio je usred noći priguÅ¡eni prasak, i kad je otvorio oÄi video je da se njegov opal raspao u sitne komadiće. Od tog trenutka zdravstveno stanje mu se naglo poboljÅ¡alo.
Taj neverovatni fenomen, o kome ima dosta svedoÄanstva, upućeni ovako objaÅ¡njavaju: kamen je isisao bolest iz tela svoga nosioca i na taj naÄin postao podložan razaranju, baÅ¡ kao neko živo biće.