Igračke i programi za decu sa smetnjama u razvoju
Dete sa smetnjama u razvoju je dete koje „ima teškoće u razvoju i nije u mogućnosti
da postigne ili održi zadovoljavajući nivo zdravlja i razvoja, ili Äije zdravlje i razvoj mogu znatno da se pogorÅ¡aju bez dodatne podrÅ¡ke ili posebnih usluga u oblastizdravstvene zaÅ¡tite, rehabilitacije, obrazovanja, socijalne zaÅ¡tite ili drugih oblika podrÅ¡ke.“ Deca sa smetnjama u razvoju imaju znatna oÅ¡tećenja organskih sistemamanjenje kapaciteta pojedinih funkcija, zbog Äega im je otežano izvoÄ‘enjeodreÄ‘enih aktivnosti.
VaspitaÄi u vrtićima ovoj deci posvećuju mnogo pažnje i trude se Å¡to viÅ¡e da uÄestvuju u njihovom napredovanju i leÄenju. Za njih su posebno smiÅ¡ljeni igraÄke koji će pomoći da se na neki naÄin bolje osećaju. VaspitaÄi sugeriÅ¡u i posebne preglede kod deÄjeg psihijatra zbog teÅ¡koća u komunikaciji sa drugom decom i uspostavljanju odnosa sa vaspitaÄima i decom. Oni ne vole da ih neko dodiruje, ne zanimaju ih kockice i igraÄke.
Tim struÄnjaka i lekara formirao je program za igru, edukaciju i rad sa decom sa posebnim potrebama.Rad sa decom sa smetnjama u telesnom razvoju obuhvata rekvizite za stimulaciju fine i krupne motorike, korekciju ili prevenciju deformiteta stopala, kiÄme, vežbe pravilnog hoda i sedenja. U suÅ¡tini to je najbitnije kod ovih maliÅ¡ana. Mentalno oÅ¡tećenoj deci preporuÄujemo mnoÅ¡tvo igara i didaktiÄkih materijala koje podstiÄu nedovoljno razvijene saznajne deÄje sposobnosti i ujedno pružaju bezbednu igru i zabavu, dok senzornomometenošću koje se odnose na oÅ¡tećenja Äula vida i sluha – razliÄite interaktivne igre. Posebno izdvajamo igraÄke i didaktiÄke materijale koje svojim zvuÄnim i svetlećim efektima, kao i jarkim bojama, stimuliÅ¡u razvoj pomenutih Äula, kao i brojne taktilne igre.
Postoje i razni programi za stimulaciju i roditelja i deteta za dalji razvoj koji doprinose unapreÄ‘enju zdravlja. Montesori program se zasniva na podsticanju želje za uÄenjem kod dece, zadovoljavanju radoznalosti, razvijanju radnih navika i samopouzdanja. Sve ovo je moguće ostvariti putem didaktiÄkih materijala i igara za vežbe praktiÄnog života, senzorno-perceptivne vežbe, vežbe iz matematiÄke i jeziÄke oblasti, vežbe fine motorike. Program inkluzije za decu predÅ¡kolskog i decu Å¡kolskog uzrasta – oÄigledni sadržaji koji su vezani za pojmove iz detetovog okruženja, uÄenje boja, oblika, veliÄina, pojava, odnosa, relacija… Svi sadržaji su po težini zadatka prilagoÄ‘eni deci ovog uzrasta i pružaju im mogućnost da uÄe i da u tome budu uspeÅ¡ni. Pored pomenutih funkcija, igraÄke i materijale iz ovog programa odlikuju bezbednost u igri i viÅ¡estruke mogućnosti upotrebe Å¡to pruža nastavnicima i vaspitaÄima kreativnost i pristup u skladu sa individualnim karakteristikama dece.